top of page

Gardnella Vaginalis

Gardnerella vaginalis vajina içerisinde oksijensiz ortamda üreyen bu nedenle ortamda kötü koku oluşmasına sebep olan bir tür bakteridir, ve kadınlarda kötü kokulu vajinal akıntı sebebidir. Bakteriyel vajinoz, bakteriyel vaginosis, hemofilus vajinalis, non spesifik vajinit, gardnerella vajiniti diğer isimleridir.
Vajinit ile vaginitis eş anlamlı olup vajinada enfeksiyon anlamına gelmektedir.

Gardenella Vaginalis 'in  belirtileri nelerdir?

Hastaların vajinal salgıları, kirli beyaz görünümünde ve bozulmuş balık kokusu gibi pis kokulu ise gardnerella vaginalis düşünülebilir.  Enfeksiyon belirtileri arasında tipik bir "küf" ya da "balık" kokusu ile ilişkili bir vaginal akıntı olur. Bu koku özellikle adet dönemlerinde ve ilişki sırasında artar. Kişi sürekli bu akıntı ile iç içe olduğu için bu kokuyu hissedemeyebilir, ancak çoğu kez çevresi tarafından fark edilmektedir.
Akıntı miktarı değişkendir. Bu akıntıya bağlı olarak vajinal tahriş, kaşıntı, yanma de olabilir. İlişki sırasında da yanma ağrı disparoni belirgindir. Alkali sabunlar ile genital bölge yıkandıktan sonra pis kokunun arttığı görülür.
Gardnerella vaginalis cinsel olarak aktif hastalarda bakteriyel vajinitin en sık nedenidir. Erkeklerde ise çoğunlukla asemptomatik seyreder. Herhangi bir bulgu vermez. Bulgular daha ziyada idrarda yanma, kaşıntı hafif şeffaf akıntı şeklindedir.

Teşhis nasıl konur? 

Kadında, jinekolojik muayene sırasında akıntının görünümünden direkt tanısı konulabilir.

Whiff testi, vajinadan alınan sıvıya potasyum ilave edilmesi sonrasında kötü kokunun duyulması ile pozitif olur. Whiff testi pozitif ise bu bakteriyel vaginosis lehinedir.
Mikroskobik incelemede beyaz kan hücreleri ve karakteristik "ipucu hücreleri" (clue cell) gözlenir. Vajina PH’ı yükselmiş, 4.5 ‘un üzerine çıkmıştır.

Bugün için PCR testi kısa zamanda güvenilir kolay uygulanabilme yönünden öne çıkmaktadır. Erkeklerde üretra sürüntü, kadınlarda ise vaginal sürüntü örnegi alınarak 24 saatte %100 e yakın duyarlılıkta yanıt vermektedir. 

Tedavi nedir?

Gardnerella vaginalis için tercih edilen tedavi 7 gün boyunca ağızdan alınan (oral) metronidazol, Klindamisin veya ornidazol antibiyotik tedavisidir. Bazen bu ağızdan ilaç tedavisine vajina içine (lokal) jel veya fitil ilavesi de yapılabilir.
Enfeksiyonun tekrarlamasını engellemek için cinsel partnerlerin de aynı anda tedavi edilmesi önerilir.
Erken hamilelik ve emzirme sırasında bu tür ağızdan alınan ilaçlar verilemez. Onun yerine vajina içine fitil veya kremler uygulanabilir. Bu tür lokal tedaviler kana geçmediği için bebeği veya sütü etkilememektedir.
Vajina içine duş, ancak geçici kötü kokulu sekresyonu (salgıları) bir süreliğine ortadan kaldırır, enfeksiyonu tedavi etmez.
Bakteriyel vajinosis kadınlarda tedavi edilmediği takdirde rahim, tüp ve yumurtalık iltihaplanmalarına (PID) ve uzun dönemde kısırlığa neden olabilir. Gebelik sırasında geçirilirse de erken doğum sebebi olabilir. Doğum sonrası dönemde ise “lohusalık ateşi” adı verilen ateşli bir hastalığa yol açabildiği bilinmektedir.

Klinik tecrübem & Yorum

Bizim yaptığımız bir çalışmada idrarda yanma, kaşıntı şikayetleri ile polikliniğe gelen erkek hastaların %16,3 ünde Gardenella tespit ettik. Aslında hafife alınmayacak bir oran. Bu nedenle erkek faktörü de ihmal edilmemeli. Genelde erkek hastalardan duyduğumuz gardenella öyküsü şu şekildedir. Cinsel ilişki sonrası bayan partnerde başlayan pis kokulu akıntı. Oysa erkek de bir sorun görünmez. Ve doktora gitme ihtiyacı duymaz. Her seferinde kadın partner tedavi olur. Ama erkek tedavi edilmediği için her ilişki sonrası kadında tekrar vaginit semptomları başlar. Bu nedenle Gardenella tanısı konulan hastaların eşleri de mutlak suretle antibiyotik tedavisi almasını öneririm.

bottom of page