Bu bölümde, klinikte en sık karşılaştığım soruları ve verdiğim cevapları sizlerle paylaşacağım. Elimden geldiğince de güncel tutmaya çalışacağım.

Soru: Bayan hastadan, "cinsel ilişki sonrası sistit oluyorum, acaba eşim bana hastalık mı bulaştırıyor?"

Cevap: Bayanlarda meydana gelen sistit etkenleri, cinsel yolla bulaşan bakterilerden değildir. Sistit sebebi en sık gördüğümüz e.coli, proteus, klebsiella gibi  bakteriler cinsel yolla bulaşmaz. 

Soru: Bayan hastadan, "neden sadece cinsel ilişki sonrası sistit oluyorum?"

Cevap: Bunun birçek nedeni olabilir, ama genelde genç ayanlarda yeni evlilerde, doğum yapmamış kadınlarda bu sorunu daha sık görmekteyiz. Vaginal floranın cinsel ilişki sonrası zayıflmasından dolayı fırsatçı patojenlerin mesaneye ulaşmasıyla hastaların sistit olduğunu düşünmekteyim.

Soru: Erkek hastada, "cinsel ilişki sonrası eşimde mantar ortaya çıkıyor, acaba ben mi bulaştırıyorum?"

Cevap: Mantarın cinsel yolla geçmediği düşünülmektedir. Cinsel ilişki sonrası vajende ortaya çıkan mantarın sebebi, cinsel ilişki sırasında oluşan fiziki tahrişe bağlı vaginal floranın bozulması, Bunun sonucunda da fırsatçı bir patojen olan mantarın ortamda çoğalmasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. ** 2016 ** genitalya.com - Mehmet Sarıer Yasal Uyarı. 

Bu site, üroloji, jinekoloji, dermatoloji uzmanlık alanlarını ilgilendiren konularda, sağlıkçı olmayanlara yönelik genel bilgilendirme amacı taşıyan özet metinler içerir. Yazılar tıbbi terimlerin kullanımından özellikle kaçınılarak mümkün olduğunca anlaşılır gündelik bir dille kaleme alınmıştır.Eğitim materyali olarak kullanımı önerilmez. Sitede yer alan metinler tıbbi tanı veya tedavi kılavuzu niteliği taşımaz. Bilgilendirme metinlerine dayanılarak yapılacak uygulamalardan site sorumlu tutulamaz.